O zdjęciach

Kiedy robić zdjęcia? Każdy powinien sam wybrać swoją ulubioną porę. Nie będę się rozpisywał o złotych godzinach, warunkach pogodowych, porach roku. Książek i poradników internetowych w tym temacie jest bardzo dużo. Ilość osób fotografujących z kolei jest tak ogromna, że gdyby wszyscy trzymali się ogólnie przyjętych zasad, fotografie byłyby bardzo przewidywalne i napiszę to z pewną ostrożnością – nudne. Widziałem świetne zdjęcia wykonane o każdej porze dnia i nocy i o każdej porze roku przy różnych warunkach pogodowych. To z nich czerpię inspirację. Nie chcę zamknąć się w jakiejś szufladce. Chcę szukać nowych tematów, nowych motywów, różnych sposobów pokazania tego co w duszy gra, kiedy oglądam świat przez wizjer.
Fotografuję przede wszystkim przyrodę. Teraz trochę banałów: oderwanie się od pracy, obowiązków, wyciszenie itp. itd. Tak naprawdę to każde hobby to daje, więc dlaczego akurat fotografia? Między innymi dlatego, że mam okazję coś stworzyć, wykreować, a i czasami wzorując się na kimś innym zrobić podobne zdjęcie do już istniejącego. Nie czuję się artystą, nie znam historii sztuki, ani też nie znam się na malarstwie. Jednak staram się poznać prace uznanych mistrzów fotografii, kupuję albumy,  czytam ich biografie.
A o fotografii chciałbym pisać na podstawie własnych doświadczeń. Nie wiem czy znajdzie się  tutaj przepis na udane zdjęcie. Zna ktoś taki?

Dodaj komentarz